Likit yapımı ve dikkat edilmesi gereken hususlar

Sağlığımıza dikkat etmeye çalışıyoruz. Bunun sonucu olarak da zararlı alışkanlıklarımız dan uzak durmaya çalışıyoruz. Zamanında sağlık hiçe sayılarak ve çok kolay şekilde başlanan alışkanlıklar yada hobilerin bırakılması başlangıçta ki kolaylıklarla olmuyor. Sigaranın vücuda verdiği zararlardan kurtulmak için ilk olarak düşünülen ürünler elektronik sigaralar. Elektronik sigaraların sıvıları çok az zararlı içerik barındırıyor. Bu sıvıları likit yapımını öğrenerek sizler de yapabilirsiniz.

Sigaralar da yanma olayı olduğundan yanma sonucu oluşan tehlikeli ürünlerde ciğerlere çekiliyor. Bunun sonucu olarak da başını kanser hastalığının çektiği yığınla hastalığa yakalanma riskini arttırıyor. Fakat elektronik sigaralar da bir rezidans yardımı ile likit yapımı ile oluşturulmuş sıvılar buharlaştırılarak ( buraya dikkat çekmek istiyorum buharlaşama yani yanma değil ) ciğerlere çekiliyor.

Bu buhar tabakasının içinde de muhakkak zararlı içerikler var . Bunların başında aldehit geliyor. Ancak bu oranlar sigaraya oranla çok daha az. Eğer evde kendi likit yapımınızı gerçekleştirirseniz bu zararlı içeriklerin miktarını da kendinizce bir miktar azaltabilirsiniz. Likitlerde ve elektronik sigaralarda zararlı içeriğin bir kısmını aromalardan alıyorsunuz. Dolayısı ile likit yapımında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kullanılan aromalar ve miktarları.

Atomizerinizin çıkabilieceği maksimum sıcaklıklara bağlı olarak likitinizde yada coilin içindeki pamuğun kısa bir süreliğine likitsiz kalması sonucu bu pamukta yanma meydana gelebilir. Bu yanmalar esnasında açığa çıkar özellikle karbonmonoksit gibi gazlar sağlığınız açısından oldukça zararlıdır. Likit yapımını gerçekleştirdikten sonra atomizere koyduğunuz da mutlaka pamukların sıvısız kalmayacağına yeterli özeni göstermeniz gerekmektedir. Kendinizin sarımını gerçekleştirdiği coillerin çok düzgün bir likitleme yapılmasına dikkat etmelisiniz.

Likit yapımında karışımınıza koyduğunuz vegetable gliserin yani vg ve propilen glikol yani pg buhar oluşumunu sağlayan ve geniz vurumunu sağlayan maddelerdir. Bu maddelerde vegetable gliserin yani bitkisel gliserin daha çok buharın açığa çıkmasına sebebiyet verir. Çakma bal yapımında da kullanılan bu maddeni henüz bir zararının olduğu ispatlanmadı. Propilen glikol ise daha çok sigaranın verdiği genze darbe hissini vererek likitinizin sertlik oranına etki eder. Bunlara ek olarak kullandığınız aromalar da daha leziz içimler ortaya çıkmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir