Likit Aromalar Neden Onemlidir?

Likit Aromalar Neden Önemlidir?
  
   Günümüzde elektronik sigara kullanımının artmasıyla birlikte elektronik sigara sıvısı ile ilgili taleplerde çoğalmaya başlamıştır. Bu sebeple birçok yerde likit aromalar ile ilgili satışlar başlamıştır. Fakat kullanılacak olan elektronik sigara likit aromaları için de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle aroma nedir diye sorulacak olursa; elektronik sigarada kullanılan likitlere koku ve tat vermek amaçlı kullanılmaktadır cevabı verilebilir. Likit aromalarda kendi aralarında çeşitlere ayrılmaktadır. Doğal aromalar, doğala eşdeğer aromalar ve yapay aromalar.
  
   Yapay aroma nasıl olur?
  
   Kimyasal yollardan oluşturulmuş olan ve yapı olarak doğal aromalardan farklı bileşenlere sahip likit aromaları yapay aroma olarak adlandırılmaktadır. Elektronik sigaraların malzemeleri içerisinde net olarak ne kadar zararlı olduğu bilgisi verilemeyen madde likittir. Yine de tütün sigarasından oldukça az bir zararı olduğu bilinmektedir. Yapay aromaların genellikle tercih edilme sebebi, ihtimal oranı düşük olsa da doğal aromaların elektronik sigara ile kullanılması esnasında bozulmalar olabilmektedir. Bunun sebebi ise; doğal yapının ısı ile birlikte sentezleme oluşturmasından kaynaklıdır.
  
   Elektronik sigarada kullanılan likit aroması nasıl olmalı?
  
   Elektronik sigara kullanmak isteyen ya da merak edenler için likit aromalar her zaman soru işareti olmuştur. Acaba hangisi kullanılmalı, iyi midir, en iyi e likit aroması hangisidir gibi birçok soru sorulmaktadır. Bu soruların bir kısmına da olsa cevap olabilmesi için aşağıdaki bilgilerden faydalanılabilir.
  
   – Likit aromaların suda çözünürlüğü oldukça iyi olmalıdır. Bunun kontrolü kolayca yapılabilir. Satın alınan aromadan bir damla su içerisine damlatılır. Eğer ki damlatılan aroma suyun içerisinde dağılmıyorsa yağ içeriyordur ve bu aroma kullanılmamalıdır.
  
   – Aromanın kuvvetli oluşu ile ilgili son derece dikkatli olunmalıdır. Elektronik sigara likitini kişi kendisi yapıyorsa etil matol kullanılmalı ve oranı da 1 ml. için 1 damla olmalıdır. Bu şekilde aroma oranının dengelenmesi sağlanmış olur. E likitlerde fazla aroma kullanılmasına dikkat edilmelidir.
  
   – Sağlık açısından güvenilirliğinden emin olunmak isteniyorsa yapay aroma yanında gıda boyası kullanılmış bir aroma var ise kullanılmamalıdır.
  
   Tüm bu bilgilendirmelerin yanında belirtmekte fayda var. Eğer ki ilk defa elektronik sigara kullanmaya başlanılacaksa ve tavsiye alınabilecek kişiler varsa öncelikle onların likit aroma aldığı yerler tercih edilebilir. Bunun dışında bilinen markalar ve şişelerinde detaylı bilgiler bulunan likit aromalar satın alınabilir.
  
  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir